American Scholastic Mathematics Association

Annual Mathematics Contest for Junior, Intermediate and Senior High Schools

Serving Schools Internationally since 1982

 

*NOTE SPECIAL OFFER AT END OF LETTER*

 

(*Please see the list of Associated Schools at the end of this page*)

 

Dear Mathematics Department Chairperson:

 

How do your most intuitive mathematics students compare to other math students throughout the country? Do you have a mathematics research class and do you enter the students' work in talent searches? Do the students compete in math leagues against other high schools, junior high or intermediate schools in your city? If you have a math team, or would like to start one, where would your faculty adviser get the many challenging and intriguing mathematics questions needed to sustain interest in such an advanced program?

 

Our mathematics ENRICHMENT service, in the form of a contest, provides your students with an opportunity to COMPETE NATIONALLY with other high ability students across the country.

 

Our panel of creative mathematicians who design each contest are educators in junior, intermediate, high schools and colleges, and are themselves faculty advisers for math research clubs or math teams. This ensures the production of contests and questions that are at once challenging and sensitive to the level of ability of contemporary secondary school students.

CONTEST DESIGN

 

In the Fall school term, each associated school will receive the same package of six sealed sets of questions. On given dates each month, the packages are opened and the test is administered to your designated group of math students. The adviser then scores each paper according to an enclosed answer sheet and mails the results of the 8 (eight) highest scoring students. The scores are then tabulated and the international results are mailed back within a short time.

 

Each contest examination set consists of seven questions, as per the sample. Please note that this is ONE MORE question than most other contests of this type and is the equivalent to ONE FULL EXTRA EXAMINATION in total number of questions for the contest year.

 

At the end of the sixth examination, the totals for all schools are compared and an AWARDS LISTING is sent to all schools with the appropriate AWARD CERTIFICATE for the school and another Award Certificate for the highest scoring student in each school. Please see page 4 for further information on the rules of the contest and awards presented.

 

The AWARD CERTIFICATE is beautifully designed and is usually framed and displayed prominently in the school. The top five percent of scoring schools will also receive an engraved wall plaque for their schools.

 

We hope that you and your school administration encourage your student mathematicians to enter your school in our annual AMERICAN SCHOLASTIC MATHEMATICS CONTEST. In these days of declining Scholastic Aptitude Test scores, it becomes increasingly important for mathematics students to receive extra-curricular enrichment to help sharpen their mathematics skills. Our philosophy is that this competition is more of an educational and achievement experience than a very difficult contest and the mathematical questions will generally reflect that position.

 

Many schools choose to use the contest material for in-school use only and do not report the contest results, which is also your option.

 

This past school year mathematics contest involved schools in the United States, Bahamas, Bahrain, Beijing, China, Cambodia, Canada, Germany, Guam, Honduras, Hong Kong, India, Indonesia, Israel, Italy, Japan, Kenya, Kuwait, Macau, Malaysia, Nanjing, China, Norway, Poland, Qatar, Qingdao, China, Saipan, Saudi Arabia, Shanghai, China, Singapore, South Korea, Switzerland, Taiwan, Thailand, Turkey, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom and Vietnam.

 

The SUGGESTED DEADLINE FOR ENTRY for the 2019-2020 school year AMERICAN SCHOLASTIC MATHEMATICS CONTEST, is JULY 15. If you cannot meet this deadline, please indicate, on the form below, the approximate date by which the entry fee will be sent.

 

Thank you for your time. You and your faculty are to be commended for your concern for the continuous improvement of the mathematics development of your most gifted students.

 

Sincerely,

Dr. Richard M. Plass, Ed. D.
Chairman, ASMA
email: plassr@netzero.com or plassr@asan.com


GENERAL INFORMATION AND RULES

 

The Mathematics Team or class that enters this contest should consist of at least 8 students on any grade level, plus 2 alternates. Any number of students may take each examination, and, although 10 copies of each examination will be provided, the adviser is urged to encourage as many students as possible to take each contest examination. Additional copies of the contest may be made on the same day prior to administration as needed. Only the top 8 scoring students should be reported to the Association and they need not be the same 8 students each time.

 

The entire team is to begin the contest at exactly the same time and have exactly thirty-five (35) minutes to do the contest examination. The adviser should provide periodic warnings and make sure that no tabular material is present. Calculators may be used but not shared by students. Any programmable calculators must be clear before use. After the test, the adviser must score the answers according to the answer sheet in the contest packet, fill out the reporting postal card and mail it within five (5) school days with postage on the card.

 

The contest should be held on the same day indicated on each examination. In case of a school emergency or closing, the adviser may choose an alternate day as soon as possible. The adviser is still responsible for mailing the results within five (5) school days of the contest date. Later arrivals will most likely not be listed in the newsletter until the following month.

 

Any appeal must be sent with the contest results and must be explained in detail, with the student's name and equivalent answer. Appeals will be answered individually, and will be granted only if the equivalent answer is acceptable to the author or a major misinterpretation of the question was possible. The judgment of the author is final.

 

Unique, insightful, and interesting alternate solutions to the problems are welcome. The Association will publish the name of the student along with the school with the solution in the returning newsletter.

 

It is up to the integrity and responsibility of the individual adviser to ensure that a fair contest is held, score sheets are graded correctly, and that the reporting is done on time to the ASMA.

 

Awards and AWARD CERTIFICATES will be based on the FINAL TOTAL SCORES of all the associated schools and will be announced in the FINAL AWARDS NEWSLETTER. The student with the highest cumulative score for each school will also receive an individual HIGHEST-SCORING STUDENT AWARD CERTIFICATE. The adviser must indicate the cumulative totals on the scorecards in order to qualify a student for a top scoring student award certificate.

 

THE TOP FIVE PERCENT SCORING SCHOOLS WILL ALSO RECEIVE AN ENGRAVED WALL PLAQUE FOR THEIR SCHOOLS.

 

An email reiterating the rules above will be sent to all schools in September as a reminder and as a forewarning that the contest packages are about to be mailed. 

 

GOOD LUCK AND HAVE FUN!

 

            2019-2020 school year dates

 

CONTEST DATES: (All dates are THURSDAYS). Advisers may change the dates with permission of the ASMA.

 

 

Fax 1-718-747-0099
E-mail to plassr@netzero.com or plassr@asan.com
Visit our American Scholastic Association Network web site at http://www.asan.com/asa


**PAST CONTESTS FOR THE SENIOR AND JUNIOR/INTERMEDIATE SCHOOL DIVISIONS**

 

We are making available, on a limited basis and only to schools that are entering the 2019-2020 contest, a complete set of 2011-2018 contests and solutions for the Senior OR Jr/Intermediate Division. Each booklet will contain 48 contests from the past 8 years. The complete set will cost $45 US Funds per booklet and will be sent to all ordering schools in the Fall term with the 2019-2020 contests.   International Schools should include postage as listed below**.

 


PLEASE COPY, PRINT OUT, FILL OUT AND MAIL

 

SUGGESTED ENTRY FORM DEADLINE - July 15, 2019

 

Check one or both.

____ SENIOR DIVISION (grades 9 to 12)   $90 USD Funds
____ JUNIOR/INTER DIVISION (grades 7 to 9)  $90 USD Funds


         ____ BOTH SCHOOL DIVISIONS  $180 USD Funds

PLEASE PRINT OR
TYPE:

 

SCHOOL NAME:________________________________

STREET ADDRESS________________________________

CITY_______________________STATE (Province/Country) __________ ZIP (Postal Code) __________

ADVISER/CONTACT PERSON__________________________________

 

HOME OR SUMMER ADDRESS __________________________________

CITY_________________________STATE (Province/Country) __________ ZIP (Postal Code) _________

Contact e-mail address______________________ @___________________________

 

ENTRY FEE (for each Division): _______ $90.00 USD Funds enclosed. OR Check will be sent by _______(date)
                                             
                      (Non-North American schools please add $40 US for each division for International Postage)

 

We also accept PayPal, MoneyGrams, Western Union, International Money Orders and Wire Transfers. 

      Please email us for routing details.

 

Please also send 2011-2018 Senior Division contests. _______ $45 USD enclosed**.
Please also send 2011-2018 Jr./Inter Division contests._______$45 USD enclosed**

 

International (non-North American) shipping for Senior Division _____ $40 USD

International (non-North American) shipping for Junior Division _____ $40 USD

 

                                                        OR, if you are not ordering past contest books

 

         _________ I prefer emailed contests for the High School International Division.  $10 USD. Enclosed.

       __________ I prefer emailed contests for the Jr./Inter School International Division. $10 USD. Enclosed.

 

                  Total Fee above enclosed $__________     or     Entry fee will be sent by  (date) _____________

 

                  Not sure???  If there are any questions abut the fees, please email plassr@netzero.com.

                 Please note: 

  

                 NOTES: Methods of payment for the entry fee.

 

                 * Checks must have the name of a US bank printed on the check.

                 * International Money Orders, MoneyGrams, Western Union, PayPal and Wire Transfers also accepted.

                                                    (Inquire by email for instructions.)

               * Purchase Orders must be paid or guaranteed by October 1, 2019 or contests cannot be shipped.

              ** If you order a Past-Contest book, you must also order that division’s contest and pay for shipping. 

 

Please send the entry fee to:
ASMA
PO Box 564400
College Point, New York, USA 11356-4400

Fax 1-718-747-0099, or by e-mail to plassr@netzero.com or plassr@asan.com
 
 


Highest Student Scores for Current School Year
(Top scores for 2018-2019)

2018-2019

Final Placement


AMERICAN SCHOLASTIC MATHEMATICS ASSOCIATION

(Junior/Intermediate Division is below)

 

Senior Division

 

First Place With Special Merit and Plaque

 

Des Moines Central Academy, Des Moines, IA, Lana Lyddon-Hatte, Adviser

Francis Lewis High School, Flushing, NY, Deanna Abramowitz, Adviser

Iowa City West High School, Iowa City, IA, Karen Meyer, James Kirpes & Greg Witt, Advisers

Irvington High School, Fremont, CA, Beth Rothfuss, Adviser

Kultur Science High School, Istanbul, Turkey, Aybin Catalkaya & Selin Tatatodlu, Advisers

Naperville North High School, Naperville, IL, Noreen Olisar & Liz Moore, Advisers

Palos Verdes Peninsula High School, Rolling Hills Est., CA, Vararat Chaiyont-Kan, Adviser

Pinetree Secondary School, Coquitlam, Brit. Col., CANADA, George Lin, Adviser

Shanghai American School, Puxi, Shanghai, China, Dr. Rosemary Yuen, Adviser

Shanghai United International School, Gubei, Shanghai, China, Charlotte Stonehouse & Charlotte Kay, Advisers

The Harker School, San Jose, CA, Vandana Kadam, Adviser

United World College of SE Asia-Dover, Singapore 139 654, Stephen Lumb & Sarah Haywood, Advisers

 

First Place With Special Merit

 

Doral Academy High School, Doral, FL, A. Sam Koski, Adviser

Private ASFA Ahmet Mithat Anatolian High School, Uskudar-Istanbul, Turkey, Abdullah Yildiz, Adviser

Revere High School, Richfield, OH, Joanne Gillette, Adviser

 

First Place

 

Bellevue West High School, Bellevue, NE, Jacob Eitzen, Adviser

Bosque School, Albuquerque, NM, TJ Middleton, Adviser

Boyertown Area Sr. High School, Boyertown, PA, Josh Turner, Adviser

Chamblee Charter High School, Chamblee, GA, Larisa Tulchinsky, Adviser

Clarkstown South High School, West Nyack, NY, Dr. Mary Ann Gavioli, Adviser

Detroit Country Day School, Beverly Hills, MI, Ross Arseneau, Adviser

El Camino Real Charter High School, Woodland Hills, CA, John Dalsass, Adviser

Episcopal School of Jacksonville, Jacksonville, FL, Michael Brozowski, Adviser

Eyuboglu Schools, Umraniye, Istanbul, Turkey, Tuba Tekin, Adviser

Great Neck North High School, Great Neck, NY, Greg Yager, Adviser

Green Valley High School, Henderson, NV, Carla Stricklin-Farber, Adviser

Hamilton High School, Chandler, AZ, Rabia Bithi, Adviser

Hanford High School, Richland, WA, Sonia Moursund, Adviser

Highland High School, Gilbert, AZ, Ewa Zakrocki, Adviser

International School Frankfurt Rhein-Main, Frankfurt am Main, Germany, Ana Martin Martin, Adviser

International School of Beijing, Beijing, China, Joe McRoberts, Adviser

International School of Phnom Penh, Phnom Penh, Cambodia, Ben Moyale, Adviser

Julia R. Masterman Mid/High School, Philadelphia, PA, Kate Smith, Adviser

Kyiv International School, Kyiv, Ukraine 03115, Oksana Chemeris & Scott Legan, Advisers

Leland High School, San Jose, CA, Julie Montgomery, Adviser

Lincoln-Way Central High School, New Lenox, IL, Lisa Parker, Adviser

Linden Hall School, Littiz, PA, Mary Cuba, Adviser

Long Beach Polytechnic High School, Long Beach, CA, Pam Amici, Adviser

Martin County High School, Stuart, FL, Jamie Herd-Tesson, Adviser

MEF International High School, Besiktas, Istanbul, Turkey, Hamid Taghiyev, Adviser

Middlesex County Academy, Edison, NJ, Michelle Gomes & Nicole Southern, Advisers

Miramar High School, Miramar, FL, Adrian Young, Adviser

Palos Verdes High School, Palos Verdes Estates, CA, Lorraine Loh-Norris, Adviser

Parkland High School, Allentown, PA, Kristin Yudt, Adviser

Paul D. Schreiber High School, Port Washington, NY, Tina Gallagher, Adviser

Piscataway High School, Piscataway, NJ, Diane Moskal, Adviser

Porter-Gaud School, Charleston, SC, Jessica Schenkel, Adviser

Randolph High School, Randolph, NJ, Glenn Douglas & Brenda Leary, Advisers

Riverside School of Prague, Prague, Czech Republic, Camilla Entwistle, Adviser

Sayre School, Lexington, KY, Timothy Bator, Adviser

Scarsdale High School, Scarsdale, NY, Laura Estersohn, Adviser

Scottsbluff High School, Scottsbluff, NE, Shelby Aaberg, Adviser

Sezin College, Cekmekoy, Istanbul Turkey, Ayse Nur Tanc, Adviser

Shanghai American School, Pudong, Pudong, Shanghai, China, Debbie Huang & Christopher Mangous, Advisers

Shenendehowa High School East, Clifton Park, NY, Jodi Werner & Carrie Yecies, Advisers

Spackenkill High School, Poughkeepsie, NY, Eleanor Pupko, Adviser

Spain Park High School, Vestavia Hills, AL, Shawn Sandlin, Adviser

Spanish River High School, Boca Raton, FL, Stephen Cochran, Adviser

St. Joseph High School, Metuchen, NJ, Linda Muratore, Adviser

Stockdale High School, Bakersfield, CA, Lisa Layshot & Matthew Green, Advisers

Sycamore High School, Cincinnati, OH, Katrina Smith & Callie S. Hoffman, Advisers

TEVITOL High School, Gebze/Kocaeli, Turkey, Ceren Ozbay, Adviser

The British School, Chanakyapuri, New Dehli, India, Vandana Seoni, Adviser

The International School @ ParkCity, Kuala Lumpur, Malaysia, Julia Doorne, Adviser

The International School Yangon, Yangon, Myanmar, Mark Cvengros, Adviser

The Shri Ram School, Aravali, Haryana, India, Neeti Bahl, Adviser

University High School, Tucson, AZ, Leiba Schuneman & Thomas Gribble, Advisers

Victoria Shanghai Academy, Aberdeen, Hong Kong, Louise Fung, Adviser

West Albany High School, Albany, OR, Ian Condron, Adviser

Yew Chung International School Shanghai-Puxi, Shanghai, China, David van Zanten & Rathinasamy Ramamurthy, Advisers

 

Second Place

 

ACS Cobham International School, Surrey, United Kingdom, William Dalrymple, Adviser

Alliance Morgan McKinzie High School, Los Angeles, CA, Cynthia Hacha & Daisy Jauregui, Advisers

Alvirne High School, Hudson, NH, Cara Sevigny & Mary Glaude, Advisers

American School of Warsaw, Warsaw, Poland, Diane Cokerdem-DePriest & Stephen Sidaway, Advisers

Anthony J. Dimond High School, Anchorage, AK, Natalia Sears, Adviser

B D Somani International School, Mumbai, India, Pooja Shah, Adviser

Bellevue East High School, Bellevue, NE, Valorie Sailors, Adviser

Bishop Lynch High School, Dallas, TX, Maggie Morales & Katie McLeod, Advisers

Brentwood High School, Brentwood, TN, Betty Hood, Adviser

Britannica International School Budapest, Budapest, Hungary, Andor Spisak, Adviser

Brookfield Central High School, Brookfield, WI, Brittany Loepfe & Peggy Ordinans, Advisers

Brussels American School, Brussels, Belgium, Guy Belleman, Adviser

Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, LA, Suzanne Moyers, Adviser

Chapel School, Sao Paulo, Brazil, Jaisen Bell, Adviser

Chicago Hope Academy, Chicago, IL, Khushali Shah, Adviser

Coral Academy of Science, Reno, Reno, NV, Ahmet Kaya & Dr. Penka Wilcox, Advisers

Corner Canyon High School, Draper, UT, Rebecca Hill, Adviser

Dulwich College Singapore, Singapore, Ben Mayhew & Peter Blythe, Advisers

Durango High School, Las Vegas, NV, Robyn Del Toro & MiJung Park, Advisers

Eastern Christian High School, North Haledon, NJ, Esther Kim, Adviser

Ecole Active Bilingue -Victor Hugo School, Paris, France, Surbhi Singhal & Deissi Cleber, Advisers

Francis T. Maloney High School, Meriden, CT, Allan Tanchiatco, Adviser

Freeport High School, Freeport, NY, Joe D'Agostino, Adviser

French International School,  Happy Valley, Hong Kong, Jonathan Hamilton & Mark Williams, Advisers

Glacier High School, Kalispell, MT, Janet Espeseth, Adviser

Hiroshima International School, Hiroshima, Japan, Alexandra Omukova, Adviser

Holy Trinity High School, Hicksville, NY, Colleen Morris-Gill, Adviser

Homewood-Flossmoor High School, Flossmoor, IL, Dana Noble, Adviser

Houston Christian High School, Houston, TX, Wenche Fosli, Adviser

Hsinchu International School, Hsinchu, Taiwan, Marc Rios & Liling Chang, Advisers

I-Shou International School, Kaohsiung City, Taiwan, Jonathan Cresswell, Adviser

IELEV High School, Cekmekoy-Istanbul, Turkey, Sinan Koca, Adviser

John F. Kennedy School, Berlin, Berlin, Germany, Joseph Welborn, Adviser

John Paul II High School, Plano, TX, Kent Thele & Amy Norwood, Advisers

Joplin High School, Joplin, MO, Brian Hancock, Adviser

La Lumiere School, La Porte, IN, Melanie Groves, Adviser

Lourdes Academy, Oshkosh, WI, Don Dineen, Adviser

Marymount International School, London, London, United Kingdom, Malcolm Blake, Adviser

Mechanicsburg Area High School, Mechanicsburg, PA, Katharine Kennedy, Adviser

MEF High School, Besiktas Istanbul, Turkey, Burcu Koca, Adviser

Montverde Academy, Montverde, FL, Candace Dietrich, Adviser

Morrison Academy, Taichung, Taiwan, Frances Wen & David Guenther, Advisers

NSU University School, Ft. Lauderdale, FL, Kevin Dibert, Adviser

Pacific Grove High School, Pacific Grove, CA, Sally Richmond, Adviser

Olympia High School, Orlando, FL, Angela Hogan, Adviser

Paramus High School, Paramus, NJ, Scott Helsel & Ariel Hitron, Advisers

Pennington High School, Blountsville, AL, Kenneth Mullins, Adviser

Richland High School, Richland, WA, Diana Carter, Adviser

Rose & Alex Pilibos Armenian School, Los Angeles, CA, Gohar Movsisian, Adviser

Shanghai United International School, Pudong, Shanghai, China, Jon Gilkes,  Adviser

Smithfield High School, Esmond, RI, Jennifer Albuquerque & Beth Smith, Advisers

South Island School, Aberdeen, Hong Kong, Vincent So & Enrica Chan, Advisers

St. Francis De Sales High School, Toledo, OH, Fr. Alan Zobler, Adviser

Stafford High School, Fredericksburg, VA, Sean House, Adviser

Suncoast Polytechnical High School, Sarasota, FL, Ricardo S. Bellón, Adviser

Trinity Catholic High School, Ocala, FL, Donald L. Brown & John McMurrer, Advisers

Troy High School, Fullerton, CA, Paul Rodriguez, Adviser

Upper Dublin High School, Ft. Washington, PA, Chris Hayden, Adviser

Westlake High School, Westlake Village, CA, Chad Scott, Adviser

Worcester Academy, Worcester, MA, William Swindlehurst, Adviser

 

Third Place

 

Arab High School, Arab, AL, Kevin Gray, Adviser

Baker High School, Mobile, AL, Kelly Pair, Adviser

Brookfield East High School, Brookfield, WI, Brittany Loepfe & Laura Vraney, Advisers

Cascade High School, Everett, WA, Amy Crum, Adviser

Cornerstone Charter Academy, Belle Isle/Orlando FL, Opal Betton, Adviser

Curtis High School, Staten Island, NY, Suzanne Zatoren, Adviser

Ecole Jeannine Manuel London, London, United Kingdom, Jeanne Gonnet & Bernardo Cohen, Advisers

Elizabeth High School FJCA, Elizabeth, NJ, Grace Kumar, Adviser

Immaculata High School, Somerville, NJ, Elaine Petsu, Adviser

International School of London, Qatar, Doha, State of Qatar, Angela Furniss, Adviser

Joliet Central High School, Joliet, IL, Laura Seper, Adviser

Juniata Mennonite School, Mc Alisterville, PA, Rory Daulton, Adviser

Lincoln Southwest High School, Lincoln, NE, Jeff DeVries, Adviser

Louisville High School, Woodland Hills, CA, Danielle Barel, Adviser

Oak Park High School, Oak Park, CA, Jacquelyn Lac, Adviser

Rangely High School, Rangely, CO, Sharon Weaver, Adviser

Sacred Heart Academy, Hamden, CT, Kathryn Gniadek, Adviser

Saddle Brook High School, Saddle Brook, NJ, Vallerie Miller, Adviser

Thai Chinese International School, Samutprakarn, Thailand, Richard Butterfield & Adam Taylor, Advisers

The Archer School For Girls, Los Angeles, CA, Julian Rojas & Chris Luzniak, Advisers

The International School of Macau, Taipa, Macau, Robert Mcilveen, Adviser

The Wallace O'Neal School, Southern Pines, NC, Jennifer Isaacs, Adviser

Tree of Life Christian School-Northridge, Columbus, OH, Rebecca Cousens, Adviser

Wenatchee High School, Wenatchee, WA, Nathan Stewart, Adviser

 

Mathematics Team Participation

 

American Embassy School, New Delhi, New Delhi, India, Sadia Syed & Tony Muca, Advisers

American International School of Zagreb, Zagreb, Croatia, Dino Bajagilovic, Adviser

American International School-Riyadh, Riyadh, Saudi Arabia, Carolyn Bailey, Adviser

American School of Milan, Milan, Italy, Gary Kaufman, Adviser

Bayonne High School, Bayonne, NJ, Dawn Aiello & Steven Fung, Advisers

Bergen County Academy, Hackensack, NJ, Daniel Plotnick, Adviser

Bishop Stang High School, Dartmouth, MA, Tim Morris, Adviser

Burnt Hills-Ballston Lake High School, Burnt Hills, NY, Carolyn Litynski, Adviser

Cairo American College, Cairo, Egypt, Thomas Santowski, Adviser

Cedar Grove High School, Cedar Grove, NJ, Janine Barboza, Adviser

Central Memorial High School, Calgary, Alberta, CANADA, Gerald W. Krabbe & Stan Mah, Advisers

Charles E. Shea High School, Pawtucket, RI, Sherrie-Lynne Belanger, Adviser

Chatham High School, Chatham, NJ, Doug Chambers, Adviser

Divine Child High School, Dearborn, MI, David Swenson, Adviser

Downers Grove North High School, Downers Grove, IL, Sally Heiwig, Adviser

Downers Grove South High School, Downers Grove, IL, Kara Painter, Adviser

Dulwich College Suzhou, Suzhou, China, Alan Miles, Adviser

Empire High School, Tucson, AZ, Kimberly Wojtak, Adviser

Falconer Central School, Falconer, NY, Jonathan Anderson, Adviser

Gems American Academy, Abu Dhabi, Abu Dhabi, United Arab Emirates, Farah Sami, Adviser

Grissom High School, Huntsville, AL, Cindy Rodgers, Adviser

Helix Charter High School, La Mesa, CA, Jonathan Childers & Jeff Babbitt, Advisers

International School of Paris, Paris, France, Olivia Schmidt, Adviser

James A. Garfield High School, Garrettsville, OH, Doug Englehart, Adviser

Lincoln East High School, Lincoln, NE, John Matzke, Adviser

Longwood High School, Middle Island, NY, Jayson Kiang, Adviser

Magnolia Science Academy 2-Valley, Van Nuys, CA, Ali Ersoz & Yasar Eroglu, Advisers

Mater Academy Charter Middle/High School, Hialeah Gardens, FL, Denise Wilson, Adviser

Mc Allen Memorial High School, Mc Allen, TX, Juan Esparza, Adviser

McNally High School, Edmonton, Alberta, CANADA, Ethar Sahib, Adviser

Moberly High School, Moberly, MO, Kyle Wiechens, Adviser

Mullins High School, Mullins, SC, Lakshmi Vishnubhotla, Adviser

Nanjing International School, Nanjing, China, Mal Coad & Chris Galaty, Advisers

Northern Nevada Math Club, Sparks, NV, Sherry Griffin, Adviser

Notre Dame Catholic Secondary School, Brampton, Ontario CANADA, Robert Rusac, Adviser

Omaha Central High School, Omaha, NE, Molly Jensen & Lauren Beitel, Advisers

Paradigm High School, South Jordan, UT, Meaghan Hughes, Adviser

Park Vista Community High School, Lake Worth, FL, Nellie Titcomb, Adviser

Peninsula Catholic High School, Newport News, VA, Michael Seitz, Adviser

Penncrest High School, Media, PA, DeAnn Scherer, Adviser

Plano West Sr. High School, Plano, TX, Andrew Wang, Adviser

Poplar Bluff High School, Poplar Bluff, MO, Melissa Taylor, Adviser

Prosser High School, Prosser, WA, Suzanne Colgren, Adviser

Regina High School, Iowa City, IA, Beth Hill, Adviser

Saint Joseph's Academy, St. Louis, MO, Katie Morrow, Adviser

Seattle Academy of Arts & Sciences, Seattle, WA, William Felton, Adviser

Sev American College, Cekmekoy, Istanbul Turkey, David Helliwell & Kerime Seda Cevik, Advisers

Solanco High School, Quarryville, PA, Lisa Scnell, Adviser

St. Croix Central High School, St. Croix, Virgin Islands, Victor Barnes, Adviser

St. Francis High School, Calgary, Alberta CANADA, Marco Filipetto, Adviser

St. John Brebeuf Regional Secondary, Abbotsford, Brit. Col., CANADA, Matthew Sweeney, Adviser

St. Mary Academy - Bayview, Riverside, RI, Antonelia Lombardi, Adviser

St. Ursula Academy, Toledo, OH, Marie Blesing & Kim Shockey, Advisers

St. Xavier High School, Cincinnati, OH, Jim Brower, Adviser

Tanglin Trust School, Singapore 139 299, James McKellar & Sarah Aldous, Advisers

Temple City High School, Temple City, CA, Nancy Bulgin, Adviser

Tenafly High School, Tenafly, NJ, Margaret Wissler, Adviser

The Aga Khan Academy, Mombasa, Mombasa, Kenya, Edgar Orwa, Adviser

The British School of Costa Rica, San Jose, Costa Rica, Yvette Gillespie, Adviser

The Cambridge School of Weston, Weston, MA, Marvin Gutierrez, Adviser

The International School In Genoa, Genova, Italy, Michael Dolan, Adviser

The Walker School, Marietta, GA, Jean Bayer, Adviser

Transition Lab Prep School, Hamilton, Ontario CANADA, Mini Kurup & Sunaizee Mamdani, Advisers

Trinity High School, Louisville, KY, Richard Wunderlin, Adviser

United Nations International School of Hanoi, Hanoi, Vietnam, Medeha Zahid & Neil Fairbairn, Advisers

University School of Nashville, Nashville, TN, Justin Fitzpatrick  & Cindy Crenshaw, Advisers

W.P. Davidson High School, Mobile, AL, Kelly Stubblefield, Adviser

Walnut Hills High School, Cincinnati, OH, Dr. Bill Gordon, Adviser

West Island School, Pokfulam, Hong Kong, Andrew Cockayne, Adviser

Westerly High School, Westerly, RI, Karen Livingston, Adviser

Wheeling Park High School, Wheeling, WV, Sue Hvizdos, Adviser

Williams Field High School, Gilbert, AZ, Miles Kolman, Adviser

 

 

2018-2019

Final Placement


AMERICAN SCHOLASTIC MATHEMATICS ASSOCIATION

 

Junior Division

 

First Place With Special Merit and Plaque

 

Private ASFA Ahmet Mithat Anatolian Middle School, Uskudar-Istanbul, Turkey, Abdullah Yildiz, Adviser

Shanghai American School, Puxi - Jr. Div., Shanghai, China, Misti McDanie, Ginger Habell & Hank Claassen, Advisers

Shanghai United International School, Gubei - Jr. Div., Shanghai, China, Charlotte Stonehouse & Charlotte Kay, Advisers

Shrewsbury International School, Bangkok, Thailand, Richard Tock & Kim Van Wyck, Advisers

Stratford Sunnyvale Raynor Middle School, Sunnyvale, CA, Tatiana Ter-Zakhariants, Adviser

Winston Churchill Middle School, Carmichael, CA, Jeff Soesbe & Sarah Locke, Advisers

 

First Place

 

American Embassy School, New Delhi - Jr. Div., New Delhi, India, Fumi Miyata, Adviser

Britannica International School Budapest - Jr. Div., Budapest, Hungary,  Andor Spisak, Adviser

Chamblee Charter High School - Jr. Div., Chamblee, GA, Larisa Tulchinsky, Adviser

David Thompson Secondary School, Vancouver, Brit. Col., CANADA, Richard Maddalozzo, Adviser

Demarest Middle School, Demarest, NJ, Sunny Lew, Adviser

Des Moines Central Academy - Jr. Div., Des Moines, IA, Lana Lyddon-Hatten, Adviser

Doerre Intermediate School, Klein, TX, Alex Collins, Adviser

Doral Academy Preparatory - Jr. Div., Doral, FL, A. Sam Koski, Adviser

Ecole Jeannine Manuel de Londres - Jr.Div., London, United Kingdom, Jeanne Gonnet & Bernardo Cohen, Advisers

Eyuboglu Schools - Jr. Div, Umraniye, Istanbul, Turkey, Tuba Tekin, Adviser

Harvard-Westlake Middle School, Los Angeles, CA, Gregg Ross, Adviser

International School Frankfurt Rhein-Main - Jr. Div., Frankfurt am Main, Germany 65931,  Ana Martin Martin, Adviser

Jericho Middle School, Jericho, NY, Barbara Eatz, Adviser

Lux Middle School, Lincoln, NE, Myrna Bornemeier, Adviser

MEF International Middle School, Istanbul Turkey, Hamid Taghiyev, Adviser

Pinetree Secondary School - Jr. Div., Coquitlam, Brit. Col., CANADA, George Lin, Adviser

Porter-Gaud School - Jr. Div., Charleston, SC, Jessica Schenkel, Adviser

Shanghai American School, Pudong - Jr. Div., Pudong New Area Shanghai, China, Glynis Ogden-Hill, Adviser

South Island School - Jr. Div., Aberdeen, Hong Kong, Vincent So & Enrica Chan, Advisers

Stratford Middle School - Fremont, Fremont, CA, Evelyn Santiago, Adviser

Stratford Middle School - Milpitas, Milpitas, CA, Tanya Braun, Adviser

Stratford Middle School - San Jose, San Jose, CA, Kristi Chung, Adviser

The British School, Chanakyapuri - Jr. Div., New Dehli, India, Vandana Seoni, Adviser

The Harker School - Jr. Div., San Jose, CA, Vandana Kadam, Adviser

The International School @ ParkCity - Jr. Div., Kuala Lumpur, Malaysia, Elisabeth Gregory, Julia Doorne & Tom Keenan, Advisers

The International School Yangon - Jr. Div., Yangon, Myanmar, Mark Cvengros, Adviser

The SMIC Private School- Jr. Div., Shanghai, China, Kawai Liu, Adviser

Victoria Shanghai Academy - Jr. Div., Aberdeen, Hong Kong, Mary Dalton & Jason Dayment, Advisers

William Dunbar Public School - Jr. Div., Pickering, Ontario, CANADA, Maggie Kobold, Adviser

Yakacik Fen Bilimeri Okullari, Istanbul, Turkey, Ekrem Polat Tuna, Advisers

 

Second Place

 

American International School of Guangzhou - Jr. Div., Guangzhou, China, Renee Seiple, Adviser

Archbishop Carney Reg. Secondary - Jr. Div., Pt. Coquitlam, Brit. Col., CANADA, Sameera Fernandes & Reg Cichos, Advisers

Brian and Teri Cram Middle School, North Las Vegas, NV, Jacqueline Cordova, Adviser

Cedar Grove Memorial Middle School, Cedar Grove, NJ, Melissa Hill, Adviser

Chapel School - Jr. Div, Sao Paulo, Brazil, Jaisen Bell, Adviser

Dulwich College Singapore - Jr. Div., Singapore, Ben Mayhew & Peter Blythe, Advisers

Ecole Active Bilingue -Victor Hugo School - Jr. Div., Paris, France, Surbhi Singhal & Deissi Cleber, Advisers

French International School - Jr. Div, Happy Valley, Hong Kong, Jonathan Hamilton & Mark Williams, Advisers

Hiroshima International School - Jr. Div., Hiroshima, Japan, Alexandra Omukova, Adviser

I-Shou International School - Jr. Div., Kaohsiung City. Taiwan, Jonathan Cresswell, Adviser

International School of Phnom Penh - Jr. Div., Phnom Penh, Cambodia, Ben Moyale, Adviser

Marymount International School London - Jr. Div., London, United Kingdom, Malcolm Blake, Adviser

MEF Middle School, Besiktas Istanbul Turkey, Burcu Koca, Adviser

Nanjing International School - Jr. Div., Nanjing, China, Mal Coad, Adviser

Oak Park High School - Jr. Div, Oak Park, CA, Jacquelyn Lac, Adviser

Oregon Episcopal School, Portland, OR, Gregory Drugan, Adviser

Pearl River High School - Jr. Div., Pearl River, NY, Greg Licht, Adviser

Regina High School - Jr. Div., Iowa City, IA, Beth Hill, Adviser

Smithfield High School - Jr. Div., Esmond, RI, Jennifer Albuquerque & Beth Smith, Advisers

Stratford Middle School - San Francisco, San Francisco, CA, Ritika Manohar, Adviser

The International School of Macau - Jr. Div., Taipa, Macau, Robert Mcilveen, Adviser

Thompson Middle School, Middletown, NJ, Peg Martino, Adviser

Wall Intermediate School, Wall, NJ, Matt Kukoda, Adviser

White Pine Middle School, Saginaw, MI, Alison Michelson, Adviser

Yew Chung International School Shanghai, Puxi - Jr. Div., Shanghai, China, David van Zanten & Rathinasamy Ramamurthy, Advisers

 

Third Place

 

Cornerstone Charter Academy - Jr. Div., Belle Isle/Orlando FL, Opal Betton, Adviser

Hauppauge Middle School, Hauppauge, NY, Karen DeMaio, Adviser

Homewood-Flossmoor HS-Jr. Div., Flossmoor, IL, Kim Griffin, Adviser

International School of London, Qatar - Jr. Div, Doha, State of Qatar, Angela Furniss, Adviser

Magnolia Science Academy 2-Valley - Jr. Div., Van Nuys, CA, Ali Ersoz & Yasar Eroglu, Advisers

Mater Academy Charter Middle/High School - Jr. Div., Hialeah Gardens, FL, Denise Wilson, Adviser

Michigan City High School - Jr. Div., Michigan City, IN, Joan Seitz Kelsey, Adviser

Rangely High School - Jr. Div., Rangely, CO, Sharon Weaver, Adviser

Riverside School of Prague - Jr. Div., Prague, Czech Republic, Camilla Entwistle, Adviser

Shanghai United International School, Pudong - Jr. Div., Shanghai, China, Jon Gilkes, Adviser

Stratford Middle School - Palo Alto, Palo Alto, CA, Neena Bhave, Adviser

Stratford Middle School - Pleasanton, Pleasanton, CA, Nicholas Musni, Adviser

Thai Chinese International School - Jr. Div., Samutprakarn, Thailand, Richard Butterfield & Adam Taylor, Advisers

The American School In Switzerland - Jr. Div., Montagnola-Lugano, Switzerland, Patricia Scully, Adviser

The Head-Royce School - Jr. Div., Oakland, CA, Molly Barrett, Adviser

Tokyo International School - Jr. Div., Tokyo Japan, Seth Reisner, Adviser

Walworth Barbour American International School, Israel - Jr. Div., Even Yehuda, Israel, Anna Lettinga, Adviser

 

Mathematics Team Participation

 

American School of Milan - Jr. Div., Milan, Italy, Gary Kaufman, Adviser

Bayonne High School - Jr. Div., Bayonne, NJ, Dawn Aiello & Steven Fung, Advisers

Bergen County Academy-Jr. Div., Hackensack, NJ, Daniel Plotnick, Adviser

Brandeis School of San Francisco, San Francisco, CA, Cameron Yuen-Shore, Adviser

Cairo American College - Jr. Div., Cairo, Egypt, Thomas Santowski, Adviser

Coral Academy of Science, Reno - Jr. Div., Reno, NV, Ahmet Kaya & Michael Wallack, Advisers

Diamond Middle School, Lexington, MA, Tatyana Finkelstein, Kent Findell & Sarah Doonan, Advisers

Dulwich College Suzhou - Jr. Div., Suzhou, China, Alan Miles, Adviser

Falconer Central School - Jr. Div., Falconer, NY, Jonathan Anderson, Adviser

Gems American Academy, Abu Dhabi - Jr. Div., Abu Dhabi, United Arab Emirates, Farah Sami, Adviser

Helix Charter High School - Jr. Div., La Mesa, CA, Jonathan Childers & Jeff Babbitt, Advisers

Hsinchu International School - Jr. Div., Hsinchu, Taiwan, Liling Chang, Adviser

International School of Paris - Jr. Div., Paris, France, Olivia Schmidt, Adviser

Jack Miner Public School, Whitby, Ontario, CANADA, Jason Oliver, Adviser

Kyiv International School - Jr. Div., Kyiv, Ukraine 03115, Paul Bateman, Adviser

Linden Hall School - Jr. Div,, Littiz, PA, Mary Cuba & Serhiy Dutchak, Advisers

Mae Jemison High School - Freshman Academy, Huntsville, AL, Bridgitt Bradley-Brown, Adviser

Northern Nevada Math Club - Jr. Div, Sparks, NV, Sherry Griffin, Adviser

NSU University Middle School, Ft. Lauderdale, FL, Justin Sheehan, Adviser

O'Neill Collegiate & Vocational Institute, Oshawa, Ontario, CANADA, Jeffrey Beer, Adviser

Paradigm High School - Jr. Div., South Jordan, UT, Meaghan Hughes, Adviser

Peninsula Catholic High School - Jr. Div., Newport News, VA, Michael Seitz, Adviser

Poplar Bluff Junior High School, Poplar Bluff, MO, Chris Wheat, Adviser

Revere Middle School, Bath, OH, Kevin Somerville, Adviser

Rose & Alex Pilibos Armenian School - Jr. Div., Los Angeles, CA, Gohar Movsisian, Adviser

Rose Park Math/Science Middle School, Nashville, TN, Stephanie Welch, Adviser

Seattle Academy of Arts & Sciences - Jr. Div., Seattle, WA, William Felton, Adviser

St. John Brebeuf Regional Secondary-Jr. Div., Abbotsford, Brit. Col., CANADA, Matthew Sweeney, Adviser

St. Mary Academ, Bayview - Jr. Div., Riverside, RI, Antonelia Lombardi, Adviser

Stockdale High School - Jr. Div, Bakersfield, CA, Lisa Layshot & Matt Green, Advisers

Stratford School, Mission Viejo - Jr. Div, Mission Viejo, CA, Davis Hill, Adviser

Tanglin Trust School - Jr. Div., Singapore, James McKellar & Sarah Aldous, Advisers

The Aga Khan Academy, Mombasa - Jr. Div., Mombasa, Kenya, Edgar Orwa, Adviser

The British School of Costa Rica - Jr. Div., San José 10102, Costa Rica, Yvette Gillespie, Adviser

Transition Lab Prep School - Jr. Div., Hamilton, Ontario CANADA, Mini Kurup & Sunaizee Mamdani, Advisers

United Nations Intern School of Hanoi - Jr. Div., Hanoi, Vietnam, Medeha Zahid & Neil Fairbairn, Advisers

United World College of SE Asia Dover - Jr. Div., Singapore, Stephen Lumb & Stephen Donohue, Advisers

W.P. Davidson High School - Jr. Div., Mobile, AL, Kelly Stubblefield, Adviser

Wenatchee High School - Jr. Div., Wenatchee, WA, Nathan Stewart, Adviser

West Island School - Jr. Div., Pokfulam, Hong Kong, Andrew Cockayne, Adviser

Xaverian Brothers High School - Jr. Div., Westwood, MA, Dennis Donovan, Adviser